Beretning fra Wayfarer DM 2016 Faxe Kondi Cup Præstø.

Billedet: Danmarksmestre 2016 Anders Friis og Henrik Frengler holder jollen i perfekt balance.
21 joller mødte frem til stævnet, som med en halv dårlig vejrudsigt – let vind lørdag og lidt mindre søndag, tegnede til at blive en svær opgave for arrangørerne. Stævneledelsen med hjælpere håndterede udfordringen perfekt, og da vejr/vind samtidig ændrede sig til super kapsejlads vejr, med vindstyrke fra 2-8m/s, blev det til 7 gode sejladser.
Danmarksmestrene fra 2015 Niels Alslev og Anders Pjetursson var en skygge af sig selv, og endte på en samlet 8.plads. De havde dog en enkelt sejlads, 6.sejladsmed placering nr.2, hvor de viste, hvorfor de har ligget stabilt i toppen i Wayfarer klassen de sidste 3-4 år.
Efter lørdagens 4 sejladser i 2-5 m/s lå W 10924 Anders Friis og Henrik Frengler med en serie på 4,2,1,2 i spidsen fulgt af W 11031 Christian Iversen og Jørgen Iversen (søn & far) med 10,1,2,1 og dernæst W 10812 Mogens Just og Line Just (far & datter) med 1,3,7,4.
Udgangspunktet for W 10924 Anders og Henrik til søndagens planlagte 3 sejladser var, desværre for os andre, ret godt, i og med at de formentlig ville kunne tælle alle deres sejladser fra lørdagen, og derfor "kun" behøvede at lave to top placeringer i de kommende 3 sejladser.
En ting er matematik, noget andet er kapsejlads, og W 10812 Mogens og Line bragte spændingen tilbage, ved at vinde søndagens 2 første sejladser. 3. Sejlads søndag ville afgøre om DM Guldet skulle gå til W 10924 Anders & Henrik eller W 10812 Mogens og Line, da begge joller på det tidspunkt havde 10 point. W 10924 Anders og Henrik afsluttede det arbejde, de havde startet lørdag, ved med god lænse fart at passere W 10812 Mogens og Line på første lænse ben, og kunne på sidste del af 2. Kryds give W 10812 Mogens og Line "overfrakke på", og med god boat speed på sidste lænser tage DM Guldet med en serie på 4,2,1,2,2,3,1. For Anders Friis var det den 10. DM titel i Wayfarer klassen, og for Henrik Frengler var det den første. Stor respekt for det. Sølv blev med en serie på 1,3,7,4,1,1,2 en realitet for W 10812 Mogens og Line. W 11031 Christian og Jørgen tog Bronze medaljer med en flot serie på 10,1,2,1,7,6,3.
W 10568 Peter Bøje og Samuel Bøje (far og søn), W 10811 Gert Svane og Kim F. Larsen og W10918 Christian Milert og Henrik Hamann 4.,5. og 6. pladsen med kun 1 point imellem hver båd. W 11123 Bjarne Lindquist og Jan Nielsen tog 7. pladsen med 2 point op til 6. pladsen - det vidner om tæt sejlads.
Line sagde på vej ind fra sidste sejlads, at det er fedt med sådan en jolle klasse, hvor grejet er i orden, og hvor sejlerne møder velforberedte op, og " går til stålet". Hun sagde også noget hurtigt efter hinanden om min performance i sidste sejlads, men det holder vi for os selv.
Jeg slutter denne beretning med et citat fra Præstø Sejlklubs indbydelse til dette DM:
" Rigtige sejlere sejler jolle "
På gensyn til Jysk Mesterskab i Kaløvig til september.
W 10812 Mogens Just.



