Museum for Lystsejlads flyttet til Svendborg
I maj deltog jeg på vegne af SWS i generalforsamling for Danmarks Museum for Lystsejllads.
Dette års stor begivenhed var, at museet skulle flyttes fra Vardemarslottet til Frederiksøen i Svendborg havn.
Det var noget alle glædede sig til og takket være hårdt arbejde fra de mange involverede og en stor hjælp fra de mange engagerede frivillige, stod det hele klart til indvielse den 1. maj kl. 14.
Ingen tvivl om, at det mere plads som museet har fået til sin rådighed, er et stort plus. Langt flere både, joller er udstillede til glæde for de mange lystsejlads interesserede.
At museet nu er beliggende ved selv Svendborg havn gør det så meget nemmere for de besøgende, et perfekt udflugts mål til en dag med dårligt sejlervejr.
Lad os ønske museet en lang fremtid. Det har mange fine båd og joller til inspiration for nuværende og kommende generationer.
Næste gang i kommer i til Svendborg eller til Rantzausminde, kig forbi.
Hervé Lognonné

Danmarks Museum for Lystsejlads set fra Svendborg Sund

Wayfarer 950 i den nye museumshal



